MINISTERUL CULTURII ŞI IDENTITĂŢII NAŢIONALE

DIRECTIA PENTRU CULTURA BOTOSANI

BOTOŞANI,  str. Unirii, nr. 10,  cod 710233Tel: 0231/516925 Fax: 0231/516925  email : djcbotosani@gmail.com

MINISTRII CULTURII 1862-2018

Nr.

crt

Guvernul

Ministri si titulatura ministerului

Observatii

1

Guvernul BARBU CATARGIU (22.01 – 23.06.1862)

 

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii (Publice):
• Grigore BALŞ (22.01. - 07.02.1862) (ad-interim 27.01. - 07.02.1862)
• Barbu BELU (07.02. - 23.06.1862)

 

2

Guvernul NICOLAE KRETZULESCU (24.06.1862 – 11.10.1863)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii (Publice):
• Gheorghe CREŢEANU (24.06. – 16.07.1862)
• Nicolae D. RACOVIŢĂ (16.07. - 30.12.1862)
• g-ral Christian TELL (30.12.1862. - 26.05.1863)
• col. Alexandru ODOBESCU (26.05. - 11.10.1863; ad-interim 26.05. -31.07.1863)

 

3

Guvernul MIHAIL KOGĂLNICEANU (10.11.1863 – 26.01.1865)

 

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii:
• Dimitrie BOLINTINEANU (12.10.1863- 19.07.1864)

Ministerul Justiţiei şi Instrucţiunii:
• Nicolae KRETZULESCU (19.07.1864 – 21.01.1865)
• Grigore BENGESCU (21. - 26.01.1865)

 

4

Guvernul CONSTANTIN BOSIANU (26.01. – 14.06.1865)

Ministrul Justiţiei Instrucţiunii şi Cultelor:
• George D. VERNESCU (26.01. – 14.06.1865)

 

5

Guvernul NICOLAE KRETZULESCU (14.06.1865 – 11.02.1866)

Ministrul Justiţiei Instrucţiunii şi Cultelor:
• Dimitrie CARIAGDI (14.06.1865 - 11.02.1866; ad-interim 14. -27.06.1865)

 

6

Guvernul ION GHICA (11.02 - 10.05.1866)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Constantin A. ROSETTI (11.02. - 10.05.1866)

 

7

Guvernul LASCĂR CATARGIU (11.05. – 13.07.1866)

 

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Constantin A. ROSETTI (11.05. – 13.07.1866)

 

8

Guvernul ION GHICA (15.07.1866 – 21.02.1867)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• ad-interim Dimitrie A. STURDZA (15 - 19 07.1866)
• Ion STRAT (19.07.1866 – 21.02.1867)

 

9

Guvernul CONSTANTIN A. KRETZULESCU (01.03.1867 – 04.08.1867)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Dumitru C. BRĂTIANU (01.03.1867 – 04.08.1867

 

10

Guvernul ŞTEFAN GOLESCU (17.08.1867 – 29.04.1868)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Dimitrie GUSTI (19.08.1867 – 29.04.1868)

 

11

Guvernul G-ral NICOLAE GOLESCU (01.05.1868 – 16.11.1868)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Dimitrie GUSTI (01.05.1868 – 16.11.1868)

 

12

Guvernul DIMITRIE GHICA (16.11.1868 – 27.01.1870)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Alexandru PAPADOPOL-CALIMAH (16. - 24.11.1868)
• Alexandru CREŢESCU (24.11.1868 – 12.12.1869)
• George MÂRZESCU (12.12.1869 – 27.01.1870)

 

13

Guvernul ALEXANDRU G. GOLESCU (02.02. – 18.04.1870)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• George MÂRZESCU (02.02. – 30.03.1870)

 

14

Guvernul MANOLACHE COSTACHE EPUREANU (20.04. – 14.12.1870)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Vasile POGOR (20.04. - 23.05.1870)
• ad-interim Petre P. CARP (23.05. - 14.12.1970)

 

15

Guvernul ION GHICA (18.12.1870 – 11.03.1871)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Nicolae Gr. RACOVIŢĂ (18.12.1870 – 11.03.1871)

 

16

Guvernul LASCĂR CATARGIU (11.03.1871 – 31.03.1876)

 

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• ad-interim Gheorghe COSTA-FORU (11. - 14.03.1871)
• g-ral Christian TELL (14.03.1871 - 09.01.1874)
• Vasile BOERESCU ad-interim (09.01. - 07.04.1874)
• Titu MAIORESCU (07.04.1874 – 30.01.1876)
• Petre P. CARP (30.01. - 31.03.1876)

 

17

Guvernul G-ral IOAN EM. FLORESCU (04. – 26.04.1876)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Alexandru ORĂSCU (04. – 26.04.1876)

 

18

Guvernul MANOLACHE COSTACHE EPUREANU (27.04. – 23.07.1876)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Gheorghe CHIŢU (27.04. – 23.07.1876)

 

19

Guvernul ION C. BRĂTIANU (24.07.1878 – 24.11.1878)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Gheorghe CHIŢU (24.07.1876 - 31.10.1878)
• Ion C. BRĂTIANU ad-interim (31.10. - 24.11.1878)

 

20

Guvern ION C. BRĂTIANU (25.11.1878 – 10.07.1879)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii:
• George P. CANTILLI (25.11.1878 – 10.07.1879)

 

21

Guvernul ION C. BRĂTIANU (11.07.1879 – 09.04.1881)

 

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Nicolae KRETZULESCU (11.07.1879 – 22.01.1880)
• Vasile BOERESCU ad-interim (22.01. – 20.07.1880)
• Vasile CONTA (20.07.1880 - 05.04.1881)

 

22

Guvernul DUMITRU C. BRĂTIANU (10.04. – 08.06.1881)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Vasile A. URECHIA (10.04. – 08.06.1881)

 

23

Guvernul ION C. BRĂTIANU (09.06.1881 – 20.03.1888

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Vasile A. URECHIA (09.06.1881 - 01.08.1882)
• Petre S. AURELIAN (01.08.1882 – 23.06.1884)
• Gheorghe CHIŢU (23.06.1884 - 02 .02.1885)
• Dimitrie A. STURDZA (02.02.1885 – 01.03.1888)
• Constantin NACU (01. – 20.03.1888)

 

24

Guvernul THEODOR ROSETTI (23.03. - 11.11.1888)


Guvernul THEODOR ROSETTI (12.11.1888 – 26.03.1889)

 

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Titu MAIORESCU (23.03. - 12.11.1888)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Titu MAIORESCU (12.11.1888 – 26.03.1889)

 

25

Guvernul LASCĂR CATARGIU (29.03. – 03.11.1889)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Constantin BOERESCU (29.03. – 03.11.1889)

 

 

26

Guvernul G-ral GEORGE MANU (05.11.1889 – 15.02.1891)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunilor Publice:
• Theodor ROSETTI ad-interim (05. - 11.1889 – 16.11.1890)
• Titu MAIORESCU (16.11.1890 – 15.02.1891)

 

 

27

Guvernul IOAN EM. FLORESCU (21.02. – 25.11.1891)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• George Dem. TEODORESCU (21.02. – 21.07.1891)
• Petru PONI (21.07. - 25.11.1891)

 

 

28

Guvernul LASCĂR CATARGIU (27.11.1891 – 03.10.1895)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Take IONESCU (27.11.1891 – 03.10.1895)

 

29

Guvernul DIMITRIE A. STURDZA (04.10.1895 – 19.11.1896)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Petru PONI (04.10.1895 – 19.11.1896)

 

 

30

Guvernul PETRE S. AURELIAN (21.11.1896 – 26.03.1897)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• George MÂRZESCU (21.11.1896 – 26.03.1897)

 

31

Guvernul DIMITRIE A. STURDZA (31.03.1897 – 30.03.1899)

 

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Spiru HARET (31.03.1897 – 30.03.1899)

 

 

32

Guvernul GEORGE GR. CANTACUZINO (11.04.1899 – 06.07.1900)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Take IONESCU (11.04.1899 – 09.01.1900)
• Dr. Constantin I. ISTRATI (09.01. - 06.07.1900)

 

 

33

Guvernul PETRE P. CARP (07.07.1900 – 13.02.1901)

 

 

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Constantin C. ARION (07.07.1900 – 13.02.1901)

 

 

34

Guvernul DIMITRIE A. STURDZA (14.02.1901 – 20.12.1904)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Spiru HARET (14.02.1901 – 20.12.1904)

 

35

Guvernul GEORGE GR. CANTACUZINO (22.12.1904 - 12.03.1907)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice (21.04.1906: ministrul Instrucţiunii şi Cultelor) :
• Mihail VLĂDESCU (22.12.1904 – 24.10.1906)
• Constantin G. DISSESCU (24.10.1906 – 12.03.1907)

 

36

Guvernul DIMITRIE A. STURDZA (12.03.1907 - 27.12.1908)

 

Ministrul şi Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Spiru HARET (12.03.1907 - 27.12.1908)

 

37

Guvernul ION I.C. BRĂTIANU (27.12.1908 – 04.03.1909)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Spiru HARET (27.12.1908 – 04.03.1909)

 

38

Guvernul ION I.C. BRĂTIANU (04.01.1909 – 28.12.1910)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Spiru HARET (04.01.1909 – 28.12.1910)

 

39

Guvernul PETRE P. CARP (29.12.1910 – 28.03.1912)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Constantin C. ARION (29.12.1910 – 28.03.1912)

 

40

Guvernul TITU MAIORESCU (28.03. – 14.10.1912)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Constantin C. ARION ad-interim (28.03. – 14.10.1912

 

41

Guvernul TITU MAIORESCU (14.10.1912 – 31.12.1913)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Constantin G. DISSESCU (14.10.1912 – 31.12.1913)

 

42

Guvernul ION I.C. BRĂTIANU (04.01.1914 – 11.12.1916)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Ion G. DUCA (04.01.1914 – 11.12.1916)

 

43

Guvernul ION I.C. BRĂTIANU (11.12.1916 – 28.01.1918)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Ion G. DUCA (11.12.1916 – 28.01.1918)

 

44

Guvernul ALEXANDRU AVERESCU (29.01.- 04.03.1918)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Matei B. CANTACUZINO (29.01. – 04.03.1918)

 

 

45

Guvernul ALEXANDRU MARGHILOMAN (05.03. - 23.10.1918)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Simeon MEHEDINŢI (05.03.1918 - 23.10.1918)

 

46

Guvernul G-ral CONSTANTIN COANDĂ (24.10. – 28.11.1918)

 

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Petru PONI (24.10. – 28.11.1918)

 

47

Guvernul ION I.C. BRĂTIANU (29.11.1918/stil vechi – 12.09.1919/stil nou)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• I.G. DUCA (29.11. - 12.12.1918/stil vechi)
• Dr. C. ANGELESCU (12.12.1918/stil vechi - 26.09.1919/stil nou)

 

48

Guvernul G-ral ARTHUR VĂITOIANU (27.09. – 30.11.1919)

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• g-ral Alexandru I. LUPAŞCU (27.09. – 30.11. 1919)

 

49

Guvernul ALEXANDRU VAIDA-VOIEVOD (01.12.1919 – 13.03.1920)

 

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Octavian GOGA (01.12.1919 – 16.12.1919)
• Ion BORCEA (16.12.1920 – 12.03.1920)

 

50

Guvernul ALEXANDRU AVERESCU (13.03.1920 – 16.12.1921)

 

Ministrul Cultelor şi Instrucţiunii Publice:
• Petre NEGULESCU (13.03.1920 - 12.06.1920)

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Octavian GOGA (13.06.1920 - 16.12.1921)

 

51

Guvernul TAKE IONESCU (17.12.1921 – 17.01.1922)

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Vasile DUMITRESCU-BRĂILA (17.12.1921 – 17.01.1922)

 

52

Guvernul ION I.C. BRĂTIANU (19.01.1922 – 27.03.1926)

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Constantin BANU (19.01.1922- 30.10.1923)
• Alexandru LAPEDATU (30.10.1923 – 27.03.1926)

 

53

Guvernul G-ral ALEXANDRU AVERESCU (30.03.1926 – 03.06.1927)

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Vasile GOLDIŞ (30.03.1926 – 03.06.1927)

 

54

Guvernul BARBU ŞTIRBEI (04.06. – .20.06.1927)

 

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Alexandru LAPEDATU (04.-20.06.1927)

 

55

Guvernul ION I.C. BRĂTIANU (21.06. – 24.11.1927)

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Alexandru LAPEDATU (21.06.1927 – 24.11.1927)

 

56

Guvernul VINTILĂ I.C. BRĂTIANU (24.11.1927 – 09.11.1928)

 

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Alexandru LEPADATU (24.11.1927 – 09.11.1928)

 

57

Guvernul IULIU MANIU (10.11.1928 – 06.06.1930)

 

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Aurel Vlad (10.11.1928 - 14.11.1929)

Ministrul de Instrucţiunii Publice şi Cultelor (ministere contopite):
• Nicolae COSTĂCHESCU (14.11.1929 – 06.06.1930)

 

58

Guvernul George G. MIRONESCU (07.06. – 12.06.1930)

Ministrul Instrucţiunii Publice şi Cultelor:
• I. LUGOŞIANU (07.06. – 12.06.1930)

 

59

Guvernul Iuliu Maniu ( 13.06. – 09.10.1930)

Ministrul Instrucţiunii Publice şi Cultelor:
• Nicolae Costăchescu (13.06 – 17.06.1930)

Subsecretar de Stat:
• Ghiţă Pop (17.06. – 09.10.1930)

 

60

Guvernul George G. Mironescu (10.10.1930 – 17.04.1931)

Ministrul Instrucţiunii Publice şi Cultelor:
• Nicolae Costăchescu (10.10.1930 – 19.04.1931)

Subsecretar de Stat:
• Ghiţă Pop (10.10.1930 - 17.04.1931)

 

61

Guvernul NICOLAE IORGA (18.04.1931 – 05.06.1932)

Ministrul Instrucţiunii Publice şi Cultelor:
• Nicolae IORGA (18.04.1931 - 05.06.1932)

Subsecretar de Stat:
• Ştefan METEŞ (17.06.1931 - 12. 05.1932)

 

62

Guvernul ALEXANDRU VAIDA-VOIEVOD (06.06. - 10.08.1932)

Ministrul Instrucţiunii Publice, Cultelor şi Artelor:
• I. LUGOŞIANU, ad-interim (06.06. - 09.06.1932)
• Dimitrie GUSTI (09.06. - 10.08.1932)

 

63

Guvernul ALEXANDRU VAIDA-VOIEVOD (11.08. – 19.10.1932)

 

Ministrul Instrucţiunii Publice, Cultelor şi Artelor:
• Dimitrie Gusti (11.08. – 19.10.1932)

Subsecretar de Stat:
• Petre Andrei (12.08. – 19.10.1932)

 

64

Guvernul IULIU MANIU (20.10.1932 – 13.01.1933)

Ministrul Instrucţiunii Publice, Cultelor şi Artelor
• Dimitrie Gusti (20.10.1932 – 13.01.1933)

Subsecretar de Stat:
• Petre Andrei (21.10.1932 – 13.01.1933)

 

 

65

Guvernul ALEXANDRU VAIDA-VOIEVOD (14.01. – 13.11.1933)

Ministrul Instrucţiunii Publice, Cultelor şi Artelor:
• Dimitrie Gusti (14.01. – 13.11.1933)

Subsecretar de Stat:
• Petre Andrei (14.01. – 13.11.1933)

 

66

Guvernul ION G. DUCA (14. - 29.12.1933)

Ministrul Instrucţiunii, Cultelor şi Artelor:
• dr. Constantin ANGELESCU (14. - 29.12.1933)

Subsecretar de Stat:
• Alexandru Popescu-Necşeşti (14. - 29.12.1933)

 

67

Guvernul Dr. CONSTANTIN ANGELESCU (30.12 1933 – 03.01.1934)

 

Ministrul Instrucţiunii, Cultelor şi Artelor:
• dr. Constantin ANGELESCU (30.12.1933 – 03.01.1934)

Subsecretar de Stat:
• Alexandru Popescu-Necşeşti (30.12.1933 – 03.01.1934)

 

68

Guvernul GHEORGHE TĂTĂRESCU (05.01. – 01.10.1934)

Ministrul Instrucţiunii, Cultelor şi Artelor:
• dr. Constantin ANGELESCU (05.01. – 09.06.1934)

Subsecretar de Stat:
• Alexandru Popescu-Necşeşti (05.01 – 09.06.1934)

• Alexandru LAPEDATU (09.06 – 01.10.1934, a fost însărcinat cu conducerea Cultelor şi Artelor din Ministerul Instrucţiunii Publice, Cultelor şi Artelor)

 

69

Guvernul GHEORGHE TĂTĂRESCU (02.10.1934 – 28.08.1936)

 

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Alexandru Lapedatu (02.10.1934 – 28.08.1936)
(Ministerul Cultelor şi Artelor a fiinţat în cadrul Ministerului Instrucţiunii, Cultelor şi Artelor, ministru: dr. Constantin Angelescu)

 

70

Guvernul GHEORGHE TĂTĂRESCU (29.08.1936 – 14.11.1937)

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Victor IAMANDI (29.08.1936 – 09.03.1937)
(Ministerul Cultelor şi Artelor a fiinţat în cadrul Ministerului Instrucţiunii, Cultelor şi Artelor, ministru: dr. Constantin Angelescu; din 15.11.1936 devine Ministerul Educaţiei Naţionale)

 

71

Guvernul GHEORGHE TĂTĂRESCU (17.11. - 28.12.1937)

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Victor IAMANDI (17.11. - 28.12.1937)

 

72

Guvernul OCTAVIAN GOGA (29.12.1937 - 10.02.1938)

 

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Ioan LUPAŞ (29.12.1937 - 10.02.1938)

 

73

Guvernul PATRIARH MIRON CRISTEA (11.02. - 29.03.1938)

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Victor IAMANDI ad-interim (11.02. - 29.03.1938) şi deţinea şi funcţia de ministrul Educaţiei Naţionale

 

74

Guvernul PATRIARH MIRON CRISTEA (30.03.1938 – 31.01.1939)

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Episcopul Nicolae COLAN (ad interim 30.03 -20.06.1938 şi plin (20.06.1938 – 31. 01. 1939)

 

75

Guvernul PATRIARH MIRON CRISTEA (01.02. – 06.03.1939)

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Nicolae ZIGRE (01.02. – 06.03.1939)

Subsecretar de Stat:
• Preot Nae Popescu

 

76

Guvernul Armand CĂLINESCU (07.03. – 21.10.1939)

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Nicolae ZIGRE (07.03. – 21.10.1939)

 

77

Guvernul G-ral Gheorghe ARGEŞANU (21. – 28.09 1939)

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Nicolae ZIGRE (21. – 28.09 1939)

 

78

Guvernul Constantin ARGETOIANU (28.09. – 23.11.1939)

 

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Nicolae ZIGRE (28.09.1939 – 23.11.1939)

Subsecretar de Stat:
• Ion Marin Sadoveanu

 

79

Guvernul Gheorghe TĂTĂRESCU (24.11.1939 – 10.05.1940)

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Ion NISTOR (24.11.1939 – 10.05.1940)

 

80

Guvernul Gheorghe TĂTĂRESCU (11.05. – 03.07.1940)

 

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Ştefan CIOBANU ( 11.05. – 28.06.1940)
• Constantin C. GIURESCU (28.06. – 03.07.1940)

 

81

Guvernul Ion GIGURTU (04.07. - 04.09.1940)

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Horia SIMA (04.07. – 08.08.1940)
• Radu BUDIŞTEANU (08.07. - 04.09.1940)

 

82

Guvernul G-ral Ion ANTONESCU (04.09. – 14.09.1940)

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Radu BUDIŞTEANU (04.09. – 14.09.1940)

 

83

Guvernul G-ral Ion ANTONESCU (14.09.1940 - 26.01.1941)

 

Ministrul Educaţiei Naţionale, Cultelor şi Artelor:
• Traian BRĂILEANU (14.09.1940 - 26.01.1941)

 

84

Guvernul G-ral/ Mareşal (devine mareşal din 22.08.1941) Ion ANTONESCU (27.01. 1941 – 01.01.1943; 01 1943 – 23.08.1944)

Ministrul Educaţiei Naţionale, Cultelor şi Artelor/Ministrul Instrucţiunii, Educaţiei, Cultelor şi Artelor din 01.06.1941:
• g-ral Radu ROSETTI (27.01.1941 – 12.11.1941)

Ministrul Culturii Naţionale şi Artelor:
• Ad-interim Mareşalul Ion ANTONESCU (12.11. – 04.12.1941)
• Ion PETROVICI (04.12.1941 – 23.08.1944)

 

85

Guvernul Gral. Constantin SĂNĂTESCU (23.08. - 03.11.1944)

 

Ministrul Culturii Naţionale şi Cultelor (până la 01.09.1944 a deţinut portofoliul la Ministerul Educaţiei Naţionale)
• gral. Ion BOIŢEANU (01.09. 1944 – 03.11.1944)

 

86

Guvernul Gral. Constantin SĂNĂTESCU (04.11. - 05.12.1944)

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Ghiţă POPP/Gheorghe POP (04.11.1944 - 05.12.1944)

 

87

Guvernul Gral. Nicolae RĂDESCU (06.12.1944 - 05.03.1945)

Ministrul Cultelor şi Artelor:
• Ghiţă POPP/Gheorghe POP (06.12.1944 – 05.03.1945/28.02.1945 ?)

 

88

Guvernul Dr. PETRU GROZA (06.03.1945 – 30.11.1946)

 

Ministrul Artelor:
• Mihai RALEA (06.03.1945 – 19.08.1945)
• Octav LIVEZEANU (19.08.1946 - 29.11.1946)

Ministrul Cultelor:
• preot Constantin BURDUCEA (06.03.1945 – 29.11.1946)

 

89

Guvernul Dr. PETRU GROZA (01.12. – 29.12.1947)

Ministrul Artelor:
• Ion PAS (29.11.1946 – 30.12.1947)

Ministrul Cultelor:
• Radu ROŞCULEŢ (29.11.1946 – 05.11.1947)
• Stanciu STOIAN (06.11. – 30.12.1947)

 

90

Guvernul Dr. PETRU GROZA (30.12.1947 – 13.04.1948)

 

Ministrul Artelor:
• Ion PAS (30.12.1947 – 13.04.1948)

Ministrul Cultelor:
• Stanciu STOIAN (30.12.1947 – 14.04.1948)

 

91

Guvernul Dr. PETRU GROZA (14.04.1948 – 02.06.1952)
Guvernul GHEORGHE GHEORGHIU-DEJ (02.06.1952 - 24.01.1953)

 

Ministrul Artelor şi Informaţiilor:
• Octav LIVEZEANU (13.04.1948 - 23.05.1949),

Ministrul Artelor:
• Octav LIVEZEANU (23.05.1949 – 12.07.1950)

Preşedinte Comitetului pentru Artă (12.07.1950 – 27.09.1952)
• Eduard MEZINCESCU (12.07.1950 – 27.09.952)
• Nicolae POPESCU–DOREANU (27.09.1952 - 24.01.1953)

Ministrul Cultelor:
• Stanciu STOIAN (13.04.1948 - 23.01.1951)
• Vasile POGĂCEANU (23.01.1951 – 24.01.1953)

 

92

Guvernul GHEORGHE GHEORGHIU-DEJ (24.01.1953 – 03.10.1955)

Preşedinte Comitetului pentru Artă
• Nicolae POPESCU-DORNEANU (24.01. – 31.11.1953)

Ministrul Culturii:
• Constanţa CRACIUN (31.11.1953 - 03.10.1955)

Ministrul Cultelor:
• Petre CONSTANTINESCU-IAȘI (24.01.1953 – 03.10.1955)

Preşedintele Comitetului pentru Cinematografie:
• Nicoale BELLU (24.01.12953 - 30.11.1953)

 

93

Guvernul CHIVU STOICA (03.10.1955 – 19.03.1957)

Ministrul Culturii:
• Constanţa CRACIUN (03.10.1955 – 19.03.1957)

Ministrul Cultelor:
• Petre CONSTANTINESCU-IAȘI (03.10.1955 – 19.03.1957)

 

94

Guvernul CHIVU STOICA (20.03.1957 – 20.03.1961)

Ministrul Învăţământului şi Culturii:
• Miron CONSTANTINESCU (20.03 – 15.07.1957)
• Athanase JOJA (15.07.1957 – 16.01.1960)
• Ilie MURGULESCU (16.01.1960 – 20.03.1961)

 

95

Guvernul ION GHEORGHE MAURER (21.03.1961 – 18.03.1965)

Ministrul Învăţământului şi Culturii:
• Ilie MURGULESCU (21.03.1961– 09.06.1962)

Preşedintele Comitetului de Stat pentru Cultură și Artă
• Constanta CRACIUN (09.06.1962 – 18.03.1965)

 

96

Guvernul ION GHEORGHE MAURER (18.03 -20.08.1965)

Preşedintele Comitetului de Stat pentru Cultura si Arta
• Constanţa CRACIUN (18.03. - 20.08.1965)

 

97

Guvernul ION GHEORGHE MAURER (21.08.1965 - 08.12.1967)

 

Preşedintele Comitetului de Stat pentru Cultura si Arta
• Pompiliu MACOVEI (21.08.1965 - 08.12.1967)

 

98

Guvernul ION GHEORGHE MAURER (09.12.1967 -12.03.1969)

Preşedintele Comitetului de Stat pentru Cultura si Arta
• Pompiliu MACOVEI (09.12.1967 - 12.03.1969)

 

99

Guvernul ION GHEORGHE MAURER (13.03.1969 – 27.03.1974)

Preşedintele Comitetului de Stat pentru Cultura si Arta
• Pompiliu MACOVEI (13.03.1969 – 15.07.1971)
• Dumitru POPESCU (15.07. – 16.09.1971)

Preşedintele Consiliului Culturii si Educaţie Socialiste
• Dumitru POPESCU (16.09.1971 – 27.03.1974

 

 

Guvernul MANEA MANESCU (28.03.1974 – 18.03.1975)

Preşedintele Consiliului Culturii si Educaţie Socialiste
• Dumitru POPESCU (28.03.1974 – 18.03.1975)

 

100

Guvernul MANEA MANESCU (18.03.1975 – 29.03.1979)

Preşedintele Consiliului Culturii si Educaţie Socialiste
• Dumitru POPESCU (18.03.1975 – 08.11.1976)
• Miu DOBRESCU (04.11.1976 – 29.03.1979)

 

101

Guvernul ILIE VERDET (30.03.1979 – 29.03.1980)

 

Preşedintele Consiliului Culturii si Educaţie Socialiste
• Miu DOBRESCU (30.03 -28.08.1979)
• Suzana GÂDEA (28.08.1979 – 29.03.1980)

 

102

Guvernul ILIE VERDET (29.03.1980 – 20.05.1982)

 

Preşedintele Consiliului Culturii si Educaţie Socialiste
• Suzana GADEA (29.03.280 – 20.05.1982)

 

103

Guvernul CONSTANTIN DASCALESCU (21.05.1982 – 28.03.1985)

Preşedintele Consiliului Culturii si Educaţie Socialiste
• Suzana GADEA (21.05.1982 – 28.03.1985)

 

104

Guvernul CONSTANTIN DĂSCĂLESCU (29.03.1985 – 22.12.1989)

Preşedintele Consiliului Culturii si Educaţie Socialiste
• Suzana GADEA (29.03.1985 – 22.12.1989)

 

105

Guvernul PROVIZORIU PETRE ROMAN (26.12.1989 – 28.06.1990)

Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Consiliului Culturii şi Educaţiei Socialiste care s-a desfiinţat, Decret CFSN nr. 12)

Ministrul Culturii:
• Andrei PLEŞU (28.12.1989 – 28.06.1990)

Ministrul Cultelor:
• Nicolae STOICESCU (18.01. – 28.05.1990)

 

106

Guvernul PETRE ROMAN (28.06.1990 – 26.09.1991)
Guvernul THEODOR STOLOJAN (01.10 – 16.10.1991)

Ministrul Culturii:
• Andrei PLEŞU (28.06.1990 - 16.10.1991)

Şef al Departamentului Cultelor – Secretar de Stat
• Gheorghe VLĂDUŢESCU (06.07.1990 – 16.10.1991)

 

107

Guvernul THEODOR STOLOJAN (16.10 1991 – 19.11.1992)

 

Ministrul Culturii:
• Ludovic SPIESS (17.10.1991 - 19.11. 1992)

 

108

Guvernul NICOLAE VĂCĂROIU (20.11.1992 – 11.12.1996)

Ministrul Culturii:

• Mihail GOLU (19.11.1992 – 28.08.1993)
• Petre SALCUDEANU (28.08 – 05.11.1993)
• Liviu MAIOR (ad-interim 05.11. - 25.11.1993)
• Marin SORESCU (25.11.1993 – 05.05.1995)
• Viorel MARGINEAN (05.1995 - 23.08.1996)
• Grigore ZANC (23.08.1996 – 11.12.1996)

 

109

Guvernul VICTOR CIORBEA (12.12.1996 – 17.04.1998)

Ministrul Culturii:
• Ion CARAMITRU (12.12. 1996 – 17.04.1998)

 

110

Guvernul RADU VASILE (17.04.1998 – 13.12.1999)

Ministrul Culturii:
• Ion CARAMITRU (17.04.1998 – 22.12.1999)

 

111

Guvernul MUGUR ISĂRESCU (22.12.1999 – 28.12.2000)

 

Ministrul Culturii:
• Ion CARAMITRU (22.12.1999-28.12.2000)

 

112

Guvernul ADRIAN NĂSTASE (28.12.2000 – 28.12.2004)

 

Ministrul Culturii şi Cultelor:
• Răzvan-Emil THEODORESCU (28.12.2000 – 28.12.2004)

 

113

Guvernul CĂLIN POPESCU-TĂRICEANU (29.12.2004 - 24.12.2008)

Ministrul Culturii şi Cultelor:
• Monica-Octavia MUSCĂ (29.12.2004 - 22.08.2005)
• Adrian IORGULESCU (22.08.2005 - 24.12.2008)

 

115

Guvernul Emil Boc (22 12 2008-13 10 2009)

Ministrul Culturii, Cultelor şi patrimoniului national

Teodor Paleologu (22 12 2008-13 10 2009)

 

116

Guvernul interimar  Emil Boc (13 10 2009-)

Ministrul Culturii, Cultelor şi patrimoniului national

Teodor Paleologu (22 12 2008-13 10 2009)

 

117

Guvernul Emil Boc (23 dec  2009- 9 februarie 2012 )

Ministrul Culturii  şi patrimoniului national

Kelemen Hunor (23 dec  2009- 9 februarie 2012 )

 

118

Guvernul Mihai Razvan Ungureanu (9 februarie 2012-27 aprilie 2012 si 27 aprilie -7 mai 2012  )

Ministrul Culturii  şi patrimoniului national

Kelemen Hunor(9 februarie 2012-27 aprilie 2012 si 27 aprilie -7 mai 2012  )

 

119

Guvernul  Victor Ponta (7 mai-21 decembrie 2012 )

Ministrul Culturii  şi patrimoniului national

Mircea Diaconu ( 7 mai -29 iunie 2012)

 

120

Guvernul  Victor Ponta (7 mai-21 decembrie 2012)

Ministrul Culturii  şi patrimoniului national

Puiu Hassotti ( 29 iunie 2012-21 decembrie 2012)

 

121

Guvernul  Victor Ponta (21 decembrie 2012-5 martie 2014)

Ministrul Culturii 

Daniel Barbu (21 decembrie 2012-5 martie 2014)

 

122

Guvernul  Victor Ponta (5 martie 2014-13 decembrie 2014)

Ministrul Culturii ,viceprim -ministru

Kelemen Hunor( 5 martie -24 noiembrie 2014

 

123

Guvernul  Victor Ponta (5 martie 2014-13 decembrie 2014)

Ministrul Culturii , viceprim -ministru

Csila Hegedus ( 24 noiembrie -13 decembrie 2014)

 

124

Guvernul  Victor Ponta (17 decembrie  2014- 4 noiembrie 2015)

Ministrul Culturii

Ioan  Vulpescu (17 decembrie  2014- 4 noiembrie 2015)

 

125

Guvernul Dacian Julien Ciolos( 17 noiembrie 2015 – decembrie 2016)

Ministrul Culturii

Vlad Alexandrescu ( 17 noiembrie 2015-2 mai 2016)

Corina Şuteu mai-decembrie 2016

 

126

Guvernul Sorin Grindeanu decembrie 2016-iunie 2017

Ministrul Culturii si Identitatii Nationale

Ioan Vulpescu

 

126

 


127

Guvernul Mihai Tudose

Iunie 2017-Ianuarie 2018


Guvernul Viorica Dancilă 

Ministrul Culturii si Identitatii Nationale

Lucian Romaşcanu

 


Ministrul Culturii si Identitătii Nationale

George Vladimir Ivascu